11 August, 2022 1216

Deputy akim of Atyrau region was appointed

Today, at a meeting of the asset, the head of the region, Serik Shapkenov, introduced new deputies.


In agreement with the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan, Nurtayev Kairat Talapovich was appointed to the post of deputy akim of the Atyrau region by order of the oblast akim, the press service of the oblast akim reports.


Also, in agreement with the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan, by order of the regional akim, Bisembiev Zhasulan Orakuly was appointed to the position of deputy akim of Atyrau region.

Nurtaev Kairat Talapovich graduated from the Atyrau Institute of Oil and Gas, West Kazakhstan Engineering and Humanities University. Master of Economics and Business.


He began his career in 2004 as the chief specialist of the Atyrau Regional Department of Economics and Entrepreneurship Support, from 2005 to 2007 as Deputy Head of the Atyrau Regional Department of Passenger Transport and Highways, since 2008 as the Head of the Highways Department of the Department of Passenger Transport and Highways of Atyrau Region.

From 2010 to 2017, he worked as the Deputy Department of Passenger Transport and Highways of the Atyrau Region, from 2017 to 2019 - the Head of the Department of Passenger Transport and Highways of the Atyrau Region. From 2019 to 2021, he was akim of the Kurmangazinsky district.

From April 2021 to January 2022, he worked as an adviser to the akim of the Atyrau region, from January 2022 to the present - as the General Director of BatysAlyansstroy LLP.


Zhasulan Bisembiev previously held the position of Deputy Chairman of the Board of NAO "Center for Support of Civil Initiatives".


Zhasulan Bisembiev graduated from the Atyrau Polytechnic College with a degree in Accounting and Auditing, Atyrau State University. H. Dosmukhamedov majoring in Finance.

Master of Sociology, Astrakhan State University of the Russian Federation.


He began his career in 2008 at the Atyrau branch of Zhasyl el.

The chairman of the NGO "Tarlan-Atyrau", assistant to the chairman of the State Enterprise "Atyrau Akparat", in 2013 headed the "Center for Youth Resources of the city of Atyrau".

In May 2016, he worked as Deputy Head of the Department for Youth Policy, in 2017 - Head of this Department.

In 2017-2020, he was the head of the regional department of internal policy.

From July 2020 to September 2021 - "Gate Insaat Taah.San.Tic.A.S." company manager.

From September 2021 to the present, he has held the position of Deputy Chairman of the Board of the NJSC Center for Support of Civil Initiatives.


Новостной портал – ATPress